Blog
Taksi Plakası Alım Satım

Taksi Plakası Alım Satım

Kazançlı bir yatırım olarak değerlendirilen taksi plakası alım satımı özellikle İstanbul piyasasında çok yaygındır. Plaka kiralama ile başka hiçbir ayrıntıyla ya da detayla uğraşmadan para kazanılabilmektedir. Hangi sektörden olurlarsa olsunlar insanların bu işe yatırım yapmaları mümkün olmaktadır. Büyük bir bilgi birikimi, deneyim, girişimcilik vb. unsurlara sahip olmaya gerek yoktur. Taksi plakası kiralama belli bir yatırım parasını ayarlayabilen herkes için uygun bir yöntemdir.

Taksi Plakası Alım-Satım İşlemleri Nasıl Gerçekleşmektedir?

İstanbul’da taksilerin bir bölümü durağa bağlı olarak çalışırken bir kısmı da mobil olarak hizmet sunmaktadırlar. Taksi plakası kiralamak isteyen galericiler genellikle taksi durakları ile anlaşma yapmaktadırlar.

Taksi durağı sahipleri taksi şoförleri ile galericiler için aracılık yaparlar ve onlardan belli bir oranda komisyon alırlar. Örneğin taksi durağına galerici tarafından 7 bin TL’ye kiralanan araç için taksi şoförleri günlük olarak durak sahibine bir miktar para ödemektedirler. Taksi durağı plaka kiralama işlemini aynı taksi için iki şoföre sunar. Toplamda durak sahibinin aylık alacağı ücret 12.000 TL ise kendisine kira parasını galericiye verdikten sonra 4000 TL ‘lik bir komisyon payı kalacaktır.

Hisseli Taksi Plakası Alım Satımı

İstanbul’da plaka kiralama için ticari taksi plakası satın alınacağında ortalama olarak 1,5 milyon TL civarında bir fiyat ortaya çıkmaktadır. Bu plakayı tek kişi olarak değil de iki ya da daha fazla sayıda hissedar ile satın almak mümkündür.

Paylarla orantılı olarak plakanın aylık kazancı da hissedarlar arasında bölünecektir. Bir taksi hem gece hem gündüz aktif olarak çalıştırılacaksa aylık gelirin 12 bin TL ve 15 bin TL arasında olacağı belirtilebilir.

Şehirlere ve İlçelerine Göre Alım-Satım Fiyatları Değişiyor

Plaka fiyatları bağlı bulunan durağa, şehre hatta ilçeye göre değişmektedir. İstanbul’un işlek merkezlerinden birine kayıtlı bir plaka için 1 milyon 900 bin TL’ye kadar fiyat yükselmekteyken Şile gibi biraz daha merkezden uzak yerler için fiyatlar 990 bin TL civarındadır.

İzmir ve Eskişehir gibi illerde ise ortalama plaka fiyatları 650 bin TL civarındadır. Ankara’da ise bu fiyat 500 bin TL seviyelerindedir.

Plaka fiyatları görüldüğü gibi bazı faktörlere göre değişmektedir. Son dönemlerde İstanbul’da über taksiler genellikle değerinde yükselme olan taksi plaka fiyatlarını da aşağıya çekmiş, onlara değer kaybettirmiştir.

Taksi plakaları alım satım işlemleri her ilde gerçekleşebilmektedir. Bankalar özellikle taksi ruhsatı sahibi kişilerin kredilerini daha kolay onaylarlar. Prestij açısından da iyi bir yatırım olduğu söylenebilir.

Taksi Plakası Alabilmek için Gerekli Belgeler

Bulunduğunuz şehre ve üstte belirtmiş olduğumuz koşullara göre değişen plaka fiyatları doğrultusunda taksi plakası alabilirsiniz. Bunun için şu belgeler gereklidir:

  • Sabıka kaydı

  • Noter onaylı kimlik aslı ve tasdikli ehliyet

  • Şoförlük mesleğinde bulunulduğuna dair belgeler (Şoförler Odası ve muhtarlıktan alınacak belgeler )

  • Muhtardan alınması gereken 3 tane nüfus cüzdanı sureti

Evraklar eksiksiz teslim edildikten sonra İç İşleri Bakanlığı’ndan onay beklenmelidir.